Wydarzenia +

Wydarzenia:
Podczas tegorocznej edycji, oprócz pokazów filmowych, przygotowaliśmy dla Państwa również wydarzenia towarzyszące. Zaliczamy do nich pokazy i warsztaty dla szkół, spotkanie w Powiatowym Urzędzie Pracy, dyskusje z gośćmi specjalnymi oraz wydarzenia poza Kielcami. Wszelkie informacje o nich znajdziecie tutaj.
Szczegóły nt. samych filmów w zakładce „Program”.

O ile nie zaznaczono inaczej, wydarzenia będą mieć miejsce w Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3 (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach).

Wtorek, 6 maja 2014

Dyskusja w Powiatowym Urzędzie Pracy
Prowadzący: Barbara Biskup
Film „Za kratami nie nosimy burek”
Tematyka: Dyskusja dotyczyła przemian społeczno-politycznych w Afganistanie. Podczas niej szczególnie uwzględniono sytuację kobiet pod rządami Talibów, w tym m. in. ich prawa do edukacji, przeciwdziałanie przemocy domowej czy zbrodnie honorowe.



Czwartek, 22 maja 2014

18:00 Uroczyste otwarcie festiwalu
18:30 Film „Za kratami nie nosimy burek” (77')

20:00 Koncert zespołu rockowego MIR

MIR - zespół działający od 2001 roku w Skarżysku - Kamiennej. Określenie ram gatunkowych w przypadku zespołu MIR na niewiele się zdaje, a najlepszym określeniem ich muzycznej działalności są słowa wokalisty który mówi: "Doklejenie nazw gatunków muzycznych, które często nic nie mówią, zostawiamy tym co lubią określać. Jednak w przypadku tego co robi MIR kluczowymi słowami będą: melodia, patos i brud." 
Skład:
Tomasz Juchniewicz: gitara, śpiew
Igor Jakubowski: perkusja
Paweł Gnat: bas



Piątek, 23 maja 2014

16:00 Film „Vojta Lavicka. Wzloty i upadki” (90')

18:00 Filmy:
„Rzeczywistość 2.0” (11')
„Żanaozen: nieznana tragedia” (26')
„Jak zbudować państwo?” (75')

20:00 Cykl „Uchodźcy i migranci współcześnie”:
„Szaraf” (15')
„Ziemia niczyja” (30')
„Pan i Pani Zhang” (50')
Wprowadzenie do cyklu poprowadzi prof. Małgorzata Orłowska (UJK), Tomasz Gliński (Kieleckie Centrum Wsparcia Cudzoziemców) oraz Inna Karvatska (Ukrainka od lat mieszkająca w Kielcach).

Małgorzata Orłowska - profesor nadzwyczajny,  dr hab. nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Aktualnie zatrudniona na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Interesuje się instrumentami inkluzji społecznej, a zwłaszcza pracą socjalną, autorka wielu publikacji książkowych z tego zakresu. Autorka badań na temat biedy dzieci na warszawskiej Pradze,  ujawniających obszary zapaści cywilizacyjnej mieszkańców stolicy Polski, a także publikacji na temat czasu wolnego bezrobotnych. Zajmuje się prawami człowieka osób wykluczonych oraz koncepcjami sprawiedliwości społecznej.

Tomasz Gliński – prezes kieleckiego Stowarzyszenia Homo Politicus, animator społeczny, wykładowca akademicki w zakresie integracji imigrantów, koordynator Kieleckiego Centrum Wsparcia Cudzoziemców. Inicjator pierwszych działań integracyjnych wobec kieleckich cudzoziemców mających na celu włączanie imigrantów w kielecką społeczność oraz tworzenie i utrzymywanie powiązań między Polakami a cudzoziemcami.



Sobota, 24 maja 2014

16:00 Filmy
„Przesłuchanie” (23')
„Wyznanie Zelima” (60')
18:00 „Lato z Antonem” (60')
Pokazowi towarzyszy dyskusja „Prawa człowieka w Rosji”
z udziałem Anny Wojtachy.
Prowadzenie: dr Witold Sokała (UJK)
20:00 Filmy
„Matka 24h” (30')
„Nasza klątwa” (27')
„Wizerunkowy problem” (88')

Anna Wojtacha - dziennikarka i korespondentka wojenna TVP, relacjonująca wydarzenia z Gruzji, Izraela, Indii, Bangkoku, Serbii oraz Afganistanu. Autorka książki "Kruchy lód. Dziennikarze na wojnie" w której opisuje swoje przeżycia z frontu.


(cd. sobota)
Leśniczówka - Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi Odnowica

15:00 „Teatr potrzebny”, reż. Piotr Pardela.

Film jest opowieścią o pracy Teatru Węgajty z mieszkańcami DPS-u. O niezwykłych ludziach znajdujących się na marginesie z przeróżnych przyczyn. Los sprawił, że znajdują się w więzieniu z którego nie ma ucieczki. W wyniku pracy Teatru Węgajty powstało kilka spektakli zarówno z mieszkańcami DPS-u jaki i o nich samych. Przykładem jest spektakl Zofii Bartoszewicz pt "Transgresje ciała"

https://www.youtube.com/watch?v=DBsDri-9V3w
Transgresje ciała - trailer spektaklu Zofii Bartoszewicz

Wernisaż i wystawa rysunków i obrazów pt "Granice" Darii Kozłowskiej.

Pejzaż i portret w rysunku i malarstwa Darii Kozłowskiej - "Granice" pomiędzy tym co uchwytne i  nieuchwytne. Pomiędzy tym co światowe, miejskie a tym co proste wiejskie i żywe.

Daria Kozłowska jest absolwentką wydziału grafiki warsztatowej i tkaniny  ASP w Poznaniu, stypendystką MKiDN w 2008 r., folklorystką.
Wystawy indywidualne: 1993 – Wystawa rysunku, Olsztyn, 2000 – Wystawa rysunku i grafiki, Poznań, 2005 – Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków, Olsztyn.
Wystawy zbiorowe: 1997 – Akcja artystyczna w plenerze, Paryż (Francja), 2001 – Wystawa
fotografii, Lublin, 2002 – Performance Inner Spaces, Poznań, 2004 Wystawa Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Galeria ZPAP, Olsztyn. I nagroda w konkursie na projekt folderu wystawy Mała forma rzeźbiarska (1994).

Wystawa obiektów świecących Ani Szarek. Biomorficzne wizualizacje z elementami bajkowymi.

Koncert - Mistrz Astek i Wielokulturowy Zespół Ludowy WIOHA


Wielokulturowy Zespół Ludowy WIOHA (dziadowski etno-jazz)  to zjawisko muzyczne wywołane przez Krzyśka Wronę. Nawiedza on różnych muzyków zarówno profesjonalnych jak i amatorów szukających swoich muzycznych korzenii. Dzięki wspólnemu graniu powstają niezwykłe niespotykane formy muzyczne i nie tylko. 
Asteniusz Cuprjak - muzyk, multiinstrumentalista, poeta. Muzyka Astka jest piękna, wolna i dzika. Akustyczny etno-jazz. Utworzył zespół Jaźna. Gra w zespole Nowica 9 i WIOHA.


Niedziela, 25 maja 2014

14:30 Warsztaty ”Moje ciało a prawa człowieka” - prowadzenie: Weronika Rokicka z Amnesty International

Weronika Rokicka - Doktorantka na Wydziale Orientalistycznym UW, absolwentka nauk politycznych i indologii. W ramach studiów 2 lata spędziła w Azji Południowej. Z Amnesty International związana jest od 2009 roku, początkowo pracowała w Zespole ds. UE i Organizacji Międzynarodowych, a od października 2011 roku jako koordynatorka projektu edukacyjnego "Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach". 

Weronika Rokicka poprowadzi warsztaty w ramach kampanii „Twoje ciało, Twój wybór”

„Każdy z nas ma prawo decydowania o swoim zdrowiu, ciele, seksualności i prokreacji - bez przymusu, przemocy i dyskryminacji. Jednak w wielu miejscach na świecie wolność jednostek do decydowania jest ograniczana przez państwo, lekarzy czy członków rodziny. Prawo karne i inne przepisy zawierają sankcje, które są wykorzystywane do kontrolowania takich wyborów. W rezultacie wiele osób jest całkowicie pozbawionych jakiegokolwiek wyboru. (…) W ramach kampanii Amnesty International będzie domagać się od władz zaprzestania nieuzasadnionego wykorzystania prawa karnego do kontrolowania życia seksualnego i reprodukcyjnego jednostek i sprzeciwiać się dyskryminującym prawom i praktykom, które prowadzą do naruszeń praw seksualnych i reprodukcyjnych. Kampania skupia się na 7 krajach w 5 regionach świata, które pokazują różne oblicza naruszeń tych praw, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet i dziewcząt oraz grup szczególnie narażonych na dyskryminację."

16:00 Film „Strefa bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki” (93')
18:00 Film „Salma” (90')
Dyskusja „Sytuacja kobiet w Indiach” z udziałem Weroniki Rokickiej

20:00 Filmy
„Cegła” (15')
„Zwyczajny dzień” (15')
„Kiedy będę ptakiem” (30')

(cd. niedziela)
Bodzentyn, Kościół NMP i św. Stanisława
11:00 „Matka 24h”
Najwyższej klasy filmowa obserwacja Marcina Janosa Krawczyka ze znakomitymi zdjęciami Marcina Sautera przynosi jeden z oryginalniejszych od dawna dokumentalnych obrazów Polski, docierając jednocześnie do znacznie głębszego, uniwersalnego poziomu. W końcu matka to jedno z najważniejszych ludzkich słów. Film Krawczyka to fascynujący, czasem wzruszający, a czasem zabawny obraz ludzkich pragnień, obaw, emocji, wiary i sceptycyzmu, a także polskich rytuałów i wnętrz.



Poniedziałek, 26 maja 2014

16:30 Filmy
„Nigdy więcej- historia rewolucji” (15')
„Ja nie mam wrogów” (5')
„Wyrok” (11')
„Dzień zwyciężył noc” (28')

18:00 „Walka o Tybet” (52')
Dyskusja „Kultura i religia Tybetu”
Prowadzący to artyści i podróżnicy Dorota Jabłońska- Gralak i Antoni Gralak.

Dorota Jabłońska - Gralak - absolwentka  PLSP w Częstochowie, artystka zajmująca się grafiką użytkową, uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Projektowała m.in. okładki Jazzi Magazine, płyty S. Soyki oraz realizowała projekty multimedialne (filmy, videoclipy) związane z zespołami YeShe. Podróżniczka zainteresowana buddyzmem tybetańskim.

Antoni Gralak - trębacz, kompozytor, producent muzyczny. Realizuje m.in. projekt Graal będący próbą połączenia elementów współczesnej muzyki jazzowej z tradycyjnymi formami muzyki ludowej, współpracuje z S. Soyką, W. Kiniorskim, W. Waglewskim, J. Steczkowską. Podróżował przez Azję, odwiedził Tybet i dokumentował codzienne życie jego mieszkańców.

20:00 Propaganda kompanien, reporterzy III Rzeszy” (90')

Środa, 28 maja 2014

Pokaz w schronisku dla bezdomnych
„Matka 24h”
Dyskusja na temat problemów społecznych w Polsce oraz jak szukać rozwiązań pozornie beznadziejnych sytuacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz